loading
Przyczyny łysienia u mężczyzn

Łysienie androgenowe to częsta przyczyna utraty włosów u mężczyzn. Szacuje się, że stanowi ono aż 95% wszystkich przypadków łysienia. U 25% pacjentów choroba zaczyna się już między 20 a 25 rokiem życia i przebiega stopniowo przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

Łysienie androgenowe – czym właściwie jest?

Jest to znane również jako łysienie męskie, najczęściej występująca przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Choroba objawia się przede wszystkim w postaci zakoli na przodzie i na czubku głowy. Uważa się, że główną przyczyną tego rodzaju łysienia jest toksyczne działanie dihydrotestosteronu (DHT) na mieszków włosowych. Finasteryd jest jedynym doustnym lekiem na receptę zarejestrowanym w leczeniu łysienia androgenowego poprzez hamowanie syntezy DHT. Łysienie jest poważnym problemem, który wpływa zarówno na życie towarzyskie, jak i zawodowe mężczyzn. Niestety, pacjenci często padają ofiarą nieuczciwych producentów kosmetyków i preparatów na porost włosów, którzy reklamują swoje produkty jako „cudowne środki”, mimo braku potwierdzonych badań klinicznych.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Typ łysienia męskiego charakteryzuje się specyficznym rozkładem włosów, nazywanym żartobliwie „wieńcem Hipokratesa”. Wypadanie włosów koncentruje się z przodu, powodując cofanie się linii włosów na skroniach oraz na czubku głowy. Jednak owłosienie z boków i z tyłu głowy pozostaje nienaruszone. To powoduje, że linia włosów tworzy kształt litery M, a w zaawansowanym stadium – kształt podkowy. Łysienie androgenowe rzadko powoduje całkowitą utratę włosów, ponieważ charakteryzuje się specyficznym wzorcem wypadania włosów i wysoką częstością występowania, co ułatwia jego rozpoznanie.

Przyczyny łysienia

Głównie wskazywane są czynniki genetyczne, takie jak wrażliwość na dihydrotestosteron lub nadmierna produkcja tego hormonu, podczas gdy czynniki środowiskowe mają mniejsze znaczenie. Dlatego łysienie występuje często w rodzinach, gdzie każde pokolenie ma podobne objawy. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy tracą włosy, mają zazwyczaj wysoki poziom dihydrotestosteronu (DHT), który jest aktywną formą męskiego hormonu płciowego testosteronu. Zwykle jest to spowodowane nadmierną aktywnością enzymu 5-alfa-reduktazy, który produkuje DHT. Chociaż związek ten stymuluje wzrost włosów w określonych miejscach ciała, zwłaszcza w okresie dojrzewania, to jednocześnie jest w stanie hamować wzrost włosów w strefach, gdzie występuje łysienie androgenowe. To zjawisko określane jest mianem „paradoksu androgenowego”.

Przeszczep włosów metodą FUE

Istnieje wiele różnych metod przeszczepiania włosów. Najstarsza z nich, tzw. metoda STRIP, wymaga pobrania dużej części skóry z tyłu głowy, co może skutkować powstawaniem blizn oraz bolesną rekonwalescencją. Obecnie nie jest już stosowana. Inną opcją są metody manualne, tzw. FUE, w których pobiera się pojedyncze mieszki włosowe i wszczepia je w odpowiednie miejsca. Jednakże, jest to czasochłonny, żmudny i precyzyjny proces, który wymaga dużego skupienia operatora. Ponadto, podczas manualnego przeszczepu istnieje ryzyko uszkodzenia już istniejących włosów. Rozwiązaniem tego problemu może być przeszczep włosów z użyciem inteligentnego robota, który potrafi pobrać ponad 1 000 mieszków włosowych w ciągu godziny.