loading
Zakola a problem łysienia

Duży kompleks, jakim są zakola, ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także na psychikę. W dzisiejszych czasach wiele mężczyzn cierpi z tego powodu, co prowadzi do obniżenia poczucie własnej wartości. Czy istnieją skuteczne sposoby, które pomogą się uporać z tym problemem? Jakie są objawy pierwszej fazy łysienia androgenowego, znanego właśnie jako zakola?

Czym są zakola?

Istnieją różne rodzaje łysienia, jednak najczęstsze to łysienie typu androgenowego, dotykające aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Pierwszą fazą tego procesu jest przedłużająca się ku tyłowi linia włosów w okolicach zakoli. Niestety, te zmiany mogą pojawić się już u osób bardzo młodych – nawet w wieku 20-30 lat. Dlaczego tak się dzieje, pozostaje kwestią do wyjaśnienia.

Czy zakola to problem genetyczny?

Choroba genetyczna, której wynikiem jest łysienie androgenowe, jest dziedziczna i wpływa na mieszków włosowych w okolicy czołowo-ciemieniowej. W sposób stopniowy powoduje miniaturyzację mieszków i przeszkadza w procesie produkcji włosów. Hormony, a szczególnie androgeny, czyli hormony płciowe mężczyzn, są odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów. W całym procesie kluczową rolę odgrywa testosteron, który po przekształceniu przez enzym 5α-reduktazy typu II tworzy dihydrotestosteron (DHT). Pojedyncze receptor-DHT zmieniają geny odpowiedzialne za przekształcenie dużych mieszków włosowych w ich zminiaturyzowaną formę. Następstwem tego jest skrócenie fazy anagenu i zmniejszenie wielkości mieszków włosowych, których produkcja słabszych i krótszych włosów staje się nieunikniona.

Mezoterapia skóry głowy a zakola

Leczenie mezoterapią igłową skóry głowy polega na bezpośrednim wprowadzeniu specjalnych mieszanek odżywczo-leczniczych do głębokich warstw skóry. Składniki zawarte w tych mieszankach regenerują włosy, zapobiegają ich wypadaniu i przyśpieszają wzrost nowych. Istnieje kilka rodzajów mezoterapii igłowej, a najlepsze efekty uzyskuje się stosując preparaty autologiczne, takie jak osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste. Mezoterapia igłowa skutecznie łagodzi wszystkie rodzaje łysienia, w tym typ androgenowy.

Przeszczep włosów metodą FUEc

Metoda przeszczepu włosów FUE (Follicular Unit Excision) polega na pobraniu pojedynczych jednostek mieszkowych z obszaru potylicznego lub skroniowego, gdzie włosy nie wypadają, a następnie zaimplantowaniu ich w miejsce, gdzie są potrzebne. Grafty, czyli pojedyncze jednostki mieszkowe, mogą zawierać od 1 do 4 mieszków włosowych lub więcej. Metoda ta nie wymaga wycinania paska skóry z tyłu głowy, co odróżnia ją od metody FUT i umożliwia praktycznie bezkrwawy zabieg oraz szybki powrót do zdrowia. Po pobraniu graftów pozostają jedynie niewidoczne punktowe blizny. Ważne jest, że przeszczep jest trwały, co oznacza, że owłosienie obszaru, w którym zostały wszczepione grafty, będzie zachowane do końca życia.